Psikolojik Rahatsızlıklar – Obsesif Kompulsif Bozukluğa ve Psikolojik Sağlığa Dair Her şey

This course includes:

  • 1.5 hours on-demand video
  • Full lifetime access
  • Access on mobile and TV
  • Certificate of completion

Requirements

  • Bu kurs için internet bağlantısı yeterlidir.

Description

Obsesif kompulsif bozukluk (ICD-10’da OKB, F42), kişinin belirli rutinleri tekrar tekrar (“zorlamalar” olarak adlandırılır) yapma ihtiyacı hissettiği veya tekrar tekrar (“obsesyonlar” olarak adlandırılır) belirli düşüncelere sahip olduğu zihinsel bir bozukluktur. Kişi, düşüncelerini veya faaliyetlerini kısa bir süre boyunca kontrol edemez.

Sık karşılaşılan zorlamalar arasında el yıkama, eşyaların sayılması ve bir kapının kilitli olup olmadığını kontrol etme sayılabilir. Nedeni bilinmemekle birlikte, her iki özdeş ikiz, her iki özdeş olmayan ikizden daha sık etkilenen bazı genetik bileşenler var gibi görünmektedir. Risk faktörleri arasında çocuk istismarı veya strese neden olan başka bir olay vardır.

Bazı vakaların enfeksiyonları takiben meydana geldiği belgelenmiştir. Benzer semptomları olan diğer bozukluklar arasında anksiyete bozukluğu, majör depresif bozukluk, yeme bozuklukları, tik bozuklukları ve obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu yer almaktadır. Anlaşılır bir dille ve benzer konuların da eklerde verildiği bu kurs size çok faydalı olacak.

Bu kursta çok daha fazlasını bulacaksınız.​

Birbirinden değerli kaynaklardan istifade ederek hazırladığımız bu kurs, hocanız size dersleri samimi ve anlaşılır bir dille, birçok örnekler vererek işlediği derslerden oluşmaktadır.

Bu kursu bitirdiğiniz zaman kendinizi daha iyi hissedeceğiniz kadar, bu ve benzer hastalıklar hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

Çalışmalarımız, binlerce kaynaktan, yüzlerce saat süren araştırma, çekim, ders oluşturma, montaj vb. ürünüdür. Bu kurs, olası rahatsızlıkların da, bildiğiniz konular olması sebebiyle önün geçecek.

Teknolojinin verdiği imkanla bu kursa başladığınızda, yeter ki internet bağlantınız olsun, derslere istediğiniz yerden ve istediğiniz zaman katılabilirsiniz. Anlamadığınız ya da sevdiğiniz yerleri tekrar edebilme fırsatınız var, dersi durdurup geri almak imkanınız var. Tekrar baştan aynı keyfi yaşamak olanağınız var.

Bu kurs size, psikolojiyi, rahatsızlıkları anlamayı, önlem almayı ve çözmeyi sevmek, onu anlayabilmek, onunla hayatınızı işleyebilmek, derslerinizde başarılı olmak, bilmediklerinizi tekrar etmek anlamında çok şey katacak.

Who this course is for:

  • Bu kurs, her kesimden, herkese uygundur.